Zeka Oyunları

Zeka Oyunları

Zeka Oyunları

1)Geçen ayın son pazartesi günü ile gelecek ayın ilk pazartesi gününün denk geldiği sayıların toplamı en fazla kaç olabilir.

2)Bir karenin içine çizilebilecek en büyük çaplı daire ve bu dairenin de içine çizilebilecek en büyük kareyi ele alırsak, oluşacak olan iki karenin birbirine oranı nedir?

3)İki rakamlı sayılar yazıyla yazılıp alfabetik olarak sıralanırsa birbirini takip eden iki sayı arasındaki fark en fazla kaç olabilir. İpucu(aynı soru 1'den 10'a kadar sorulmuş olsa cevap 8 olacaktı."altı, beş, bir, dokuz, dört, iki, on, sekiz, üç, yedi).

4)Kuyumculardan birinin düşük gramajlı altın sattığını duyan kral vezirini yanına çağırır. Kraldan emir alan vezir, altın almak için 10 farklı kuyumcuya gider. Bu kuyumculardan her birinden eşit sayıda olmak üzere 100 tane altın alır. Altınları yalnızca bir defa tartabilen vezir Sizce eksik gramaj veren kuyumcuyu nasıl bulmuştur?

5)Doktorunuz size 3 ilaç verir ve bunları yarım saat arayla içmenizi söyler. İlaçları kaç saatte bitirirsiniz?

6)30 sayısını yarıma bölüp 10 eklerseniz kaç elde edersiniz?

7)2 anne ve 2 oğul sinema bileti almak için 30 tl öder. Sinema bileti 10 tl iken bu nasıl mümkündür? 
    Açıklaması ile beraber doğru olarak cevaplayan kullanıcılarımıza sorunun cevabı atfedilecektir. Yorumlarda cevaplayabilirsiniz. 

   Yorum Gönderme

   3 Yorumlar

   1. 1. sorunun cevabı sanırım 7 çünkü en fazla 1 hafta geçebilir aralarından diye düşünüyorum
    2. 1/2 oranında olacaktır sanırım.
    6. 30/2 = 15, 15+10= 25 :)

    YanıtlayınSil
    Yanıtlar
    1. En fazla değer 7 değil tüm olasılıkları değerlendirip biraz daha düşünmelisiniz.

     Sil