Rus Aşısı Başarılı Oldu

Rus Aşısı Başarılı Oldu

 Rus Koronavirüs Aşısı Başarılı Oldu

Rusya’nın koronavirüse karşı geliştirdiği Sputnik V aşısını değerlendiren Ingiliz uzmanların kimi, aşının klinik testlerinin etkileyici sonuçlar verdiğini belirtti, kimileri ise Rus aşının, onu gelecek vaat eden bir aşı yapan özelliklere sahip olduğunu belirtti.Rusya’nın koronavirüse karşı geliştirdiği Sputnik V aşısını değerlendiren Lübnan asıllı İngiliz tıp uzmanı Nadey Hakim, aşı ile yapılan klinik testlerin uluslararası standartlara göre başarılı olduğunu duyurdu.

Uluslararası Tıp Bilimleri Akademisi Başkan Yardımcısı, İngiliz Kızılhaçı Başkan Yardımcısı Nadey Hakim, verdiği röportajda aşının başarılı ve güvenli olduğunu şu sözlerle duyurdu:

“Aşının, bilinen hiçbir ciddi yan etkisi olmaksızın güvenli ve etkili olduğu kanıtlandı ve şu anda aşıda virüs ucunun genetik kodunu insan vücuduna yollamak için en güvenli mekanizma olan insan adenovirüs vektörlerine dayalı, kanıtlanmış bir platform kullanılıyor.

Bu yaklaşım sadece Rusya'da değil, yurt dışında da titizlikle incelendi. Rusya, aşı geliştirmede uzun ve başarılı bir geçmişe sahip olup bu alanda dünya lideri olmaya devam ediyor. Aşının, yıkıcı pandemiyi durdurmaya ve insanların normal hayata dönmesini sağlamaya yardımcı olmak için yakında tüm dünyada erişilebilir olmasını umuyoruz."

Lancaster Üniversitesi’nden moleküler viroloji uzmanı Dr. Muhammad Munir de,Rus aşısının gelecek vaat eden bir aşı olduğunu belirtti:

“The Lancet dergisinde yayınlanan verilere bakılacak olursa Sputnik V, kabul edilebilir güvenlik ve yüksek immünojenite gösterdi. Sputnik V, onu gelecek vat eden bir aşı yapan özelliklere sahip. Vektör olarak iki farklı adenovirüs kullanma fikri, birçok gelişmiş aşıdan daha üstün. Genelde bağışıklık sistemi vektör proteinlerini SARS-CoV-2 S proteinine benzer bir antijen olarak algılar, bu nedenle bu proteinlere karşı da bir bağışıklık tepkisi oluşur. İnsanlara (ikinci bir doz veya ikinci aşı ile) yeniden bağışıklık kazandırılırsa önceden var olan bağışıklık, ikinci dozun etkinliğini tehlikeye atabilir. Sputnik V’de olduğu gibi farklı tipten vektörün kullanılması bu sorunun önüne geçer. Sonuç olarak çok olumlu bir başlangıç olduğunu söyleyebilirim.”

Reading Üniversitesi’nden virolog Prof. Ian Jones ise Sputnik V ile ilgili şu ifadeleri kullandı:

“The Lancet dergisinde yayınlanan araştırma, adenovirüs vektörlerinde daha önce tespit ve kabul edilen bir şeyi doğruladı, söz konusu vektörler genel olarak güvenli ve içlerine verilen Sars-CoV-2 proteinine karşı bağışıklık tepkisi sağlıyor. Sayıları göreceli olarak fazla olmasa da iki farklı serotip vektörlerinin kullanımı, iyi seviyelerde nötralize edici antikorlar ve T hücre aktivitesi ürettiği görülüyor.”

Rusya Savunma Bakanı Şoygu,Sputnik V Aşısını Oldu!

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, ülkesinde yeni tip koronavirüse karşı geliştirilen Sputnik V aşısının kendisine de yapıldığını söyledi.


Toplantı esnasında meslektaşlarından birinin sorusu üzerine Şoygu, aşıyı kısa bir süre önce olduğunu belirtti.

Rusya Savunma Bakanı, ordu içerisinde dileyenlerin bu aşıyı olabileceğini, önceliğin ise ordu içerisinde yer alan tıp doktorları ile tüm düzeylerdeki komutanlara verileceğini kaydetti.

Resmi kayıt ismi Gam-Covid-Vac olan Sputnik V, Gamaleya Araştırma Merkezi tarafından geliştirildi. Söz konusu merkez daha önce de SARS ve MERS’e karşı aşı geliştirmişti.

 Aşının uygulanan kişiyi koronavirüse karşı ne süre koruyacağına dair araştırmalarsa hâlâ sürüyor


Yazar=Alp B.


Yorum Gönderme

0 Yorumlar