Koronavirüs Aşı Çalışmaları

Koronavirüs Aşı Çalışmaları

KORONAVİRÜS AŞI ÇALIŞMALARI

31 Aralıkta yeni bir virüs tanımlandı, 11 ocakta gen haritası çıkarıldı ve 16 Martta Amerika Birleşik Devletleri aşı çalışmalarına başladı. İlk denemeler hayvanlar üzerinde yapıldı ve umut vaad eden sonuçlar alındı. Bunun ardından yaşları 18-55 olan 45 sağlıklı yetişkin üzerinde aşı denemelerine başlandı. Aşı çalışmaları 6 hafta sürdü.
Aşı çalışmalarında güvenli ve bağışıklık yanıtı oluşturan aşıyı üretmeyi başaran oxford üniversitesi "Aşı hakkında çok iyi sonuçlar alıyoruz ama siz yinede en kötüsüne hazır olun. Yeterli fon sağlanırsa en erken Eylül ayında aşıyı geliştirebiliriz." dedi.
Soru cevap şeklinde devam edelim

Geliştirilen aşı kesinlikle işe yarar mı ?

-Hayır kimse bundan tam olarak emin olamaz. Zaten bu yüzden denemeler yapılıyor. Olasılıklar gayet iyi görünüyor, ama açıkçası kesin değil.

Aşı çalışmalarında sürecin hangi aşamasındasınız ?

-Henüz kimseyi aşılamadık. Önümüzdeki haftanın sonuna doğru klinik çalışmalara başlamayı umuyoruz. Aşı için son güvenirlik testinin yapılmasını ve son onayların verilmesini bekliyoruz. Bu arada gönüllüleri bulmak için izin aldık, öncesinde onlara süreci anlatacağız, kan örneklerini alıp sağlık durumlarını kontrol edeceğiz. Bu süreçte de aşı için tüm onaylar hazır olacak. Seçim yapabilmek için yeterli sayıda gönüllü olursa o noktadan sonra hızlı ilerleriz. 

Eğer her şey yolunda giderse aşı ne zaman hazır olur ?

Aşı geliştirme sürecinde bir sürü karmaşık aşama var. İlk olarak 18-55 yaş aralığındaki insanlara aşı yapmamız gerek. Bir yandan aşının güvenilir olup olmadığını test edeceğiz. Bu tür aşıları daha önce defalarca kullandık. Bu yüzden herhangi bir sürprizle karşılaşacağımızı düşünmüyorum. Aşı sonrası insanlara aşının ne olduğuna dair elimizde çok iyi vasıflandırılmış bir tanı geçmişi var. Aşıdan sonra omuzlarda hafif bir ağrı ve bir iki günlük ateş gibi. Her aşı sonrası yaşanan şeyler bunlar. Bunların hepsi beklenen şeyler. Ardından daha fazla insana aşı yapmaya başlayacağız. Sıra yaşlılara gelecek. Genç ve yaşlı bağışıklık sitemlerinin aşıya nasıl bir tepki verdiğine bakacağız, Bu önemli çünkü aşıyla yaşlı insanları korumak zorundayız. Yaş ilerledikçe bağışıklık sistemi aşılara tam olarak yanıt vermiyor. Bağışıklık sisteminin verdiği tepkiyi görerek gençlere göre yaşlılarda ne kadar işe yaradığını araştırmak zorundayız. Aşının insanları koruyup enfekte olmalarını engelleyip engellemeyeceğine de bakacağız. Bunu da şöyle yapacağız. 
Denemelerde insanların yarısına koronavirüs aşısı yapacağız, diğer yarısına menenjit aşısı yapacağız. İnsanlar hangi aşıyı olduğunu bilmeyecek. Zaman içerisinde insanlara koronavirüs infekte edilecek, belirtileri gösterenlere hızlıca test yapacağız. Eğer bu belirti gösterenler korona değilde menenjit aşısı olmuşlar ise aşı işe yarar diyebiliriz. Sonra araştırmayı genişleteceğiz. Acil lisansı çıkaracağız böylece aşı daha yaygın kullanılabilecek.

Koronavirüs aşısı her yıl olmamız gereken bir aşı mı olacak ?

-Koronavirüs arkasında güçlü bir bağışık yanıt hafızası bırakmama konusunda çok başarılı, Ama biz geliştireceğimiz aşıda koronavirüsü kullanmıyoruz. Adenovirüsü kullanıyoruz. Böylece yapılan aşının uzun süre bağışık yanıt oluşturmasını umuyoruz. Şansımız yaver giderse doğal yolla enfeksiyonun getirdiği bağışıklıktan daha uzun süreli bağışıklık sağlayan aşıyı geliştirebileceğiz. 

Aşı işe yararsa aşının sahibi kim olacak ?

Şu anda fikri mülkiyet hakkı Oxford Üniversitesi'nin inovasyon şirketi Vaccitech'e ait. Vaccitech kuruluş anlaşmasına göre tabi, şu anda tek bir çatı altında birleştiriliyor. Görüşmeler sürüyor. Açıkçası biz kamu sağlığı ve aşı üretmeye konsantre olmuş durumdayız. Üniversite bu işten para kazanmanın peşinde değil. Üniversite kamu sağlığını korumayı amaçlıyor. 
vaccitech


Yorum Gönderme

0 Yorumlar