11 Nervus Accessorius Kranial Sinirler

11 Nervus Accessorius Kranial Sinirler

NERVUS ACCESSORIUS


11. Kranial sinirdir. Medulla spinalis'in üst bölümü ve bulbus'dan çıkar. Foramen magnum'dan kafatasını terk eder. Sadece motor lifler içerir. Musculis trapezius ve sternocleidomastoideus kasına motor lifler verir. Sinir lifleri kranial ve spinal olmak üzere iki kısıma ayrılır. 
Radix kranialis nukleus ambiguus'dan çıkar sulcus retroolivarius'dan beyin sapını terk eder. Bu parçayı oluşturan sinir lifleri nervus vagus'a katılarak ilerlediği için pars vagalis de denir. 
Radix spinalis ise medulla spinalis'in ilk altı servikal segmenti içerisinde yer alan nukleus nervi accessorie'den başlar. Radix spinalis foramen magnumdan geçerek kafatası içine girer. Foramen jugulare'ye gelmeden önce radix kranialis ile birleşerek truncus nervi accessories'i oluşturur. Truncus nervi accessorius foramen jugulareden geçtikten sonra ramus internus ve ramus externus dallarına ayrılır. 
Nervus accessorius spinal parçasında lezyon olduğunda SCM kası ve Trapezius felç olur. Hasta etkilenen tarafta omzunu yukarıya doğru kaldıramaz. Başını sağlam tarafa çeviremez.
Resim : wikipedia

Yorum Gönderme

0 Yorumlar