Migren Nedir Migren Belirtileri

Migren Nedir Migren Belirtileri

MİGREN PATOGENEZİ VE EVRELERİ

Migren hayatı olumsuz etkileyen bir baş ağrısı çeşididir. Bu hastalığın oluşmasını engelleyebilen profilaktif tedaviler mevcuttur. Ayrıca migren ağrısı sırasında hiçbir uyaranın olmadığı kendinizi rahat hissedebileceğiniz bir ortamda bulunmanız ağrınızı hafifletir.
Migren en sık görülen 2 tipi auralı(15) ve aurasızdır.(80) Baziler, hemiplejik ve retinal migren %5'lik kısmı oluşturur.
Migren genel olarak 20-40 yaşları arasında görülür. Kadınlarda erkeklere göre 3 kat fazla görülür. Irk ayrımı yapmaz ve ailesinde migren olan bireylerin migren olma olasılığı %60'dır.
Migren atağının 6 dönemi bulunur. Bu dönemlerde iştah, uyku, ses, ışık, koku ve vücudun toplam sıvısında değişiklikler olur. Prodrom dönemi, varsa aura görülür, ağrının olduğu dönem, ağrı dönemi, ağrının bitmesi ve postdrom diye ayrılır.

Migren Patogenezi

Trigeminovasküler teoriye göre ağrıyı uyaran faktörler kortikal, talamik, aşağı inen yollar ve beyin sapındaki dorsal raphe çekirdeğinin aktivitesini değiştirir. Bu çekirdeklerin seratonerjik ve dopaminerjik santral uzantıları kranial, dural ve kafatası sirkülasyonundaki arter ve arteriovenöz anastomozlarda dilatasyona neden olur. Bu dilatasyon(genişleme) 5. kafa çifti siniri olan trigeminal siniri uyarır ve ağrıya neden olur.
Migren ataklarında anjiyotensin, bradikinin, nörokinin, P maddesi, CGRP gibi faktörler, damar geçirgenliğinin artması ve inflamatuar cevabın oluşması ile salgılanır.
şiddetli baş ağrısı diye bilinen migren patolojisi ve fizyolojisi, damarlarda ne olur
Migren Patogenezi

Prodrom Dönemi

 • Bu evrede yorgunluk ve iştah artışı olur. Ses, ışık ve kokuya artmış bir duyarlılık vardır. Sıvı tutulumu olur.
 • Migrenin başlayacağına işarettir. Migrenden 2 gün veya bir kaç saat önce başlar. Kişide konsantrasyon bozulduğu görülür.
 • Açlık ve tatlı yeme isteği artar, çikolata gibi.
 • Ensede sertlik olabilir, sık idrara çıkılır, karında şişlik hissi olur. 

Aura Dönemi

 • Aura 4 dakikadan uzun sürer, 60 dakikadan kısa olmalıdır. Aura bittikten sonra ağrı başlar. Tek taraflı uyuşukluk, karıncalanma hissi, tek taraflı güç kaybı, konuşma bozuklukları gibi semptomlar görülür. 
 • Kortikal veya beyinsapı disfonksiyonunu gösteren birden çok semptom vardır. Bunları önceki maddede sıraladık.

Ağrı dönemi

 • Tek taraflı başın ön tarafından göze doğru zonklayıcı bir ağrı olur. Orta veya şiddetli bir ağrı olur. Hareket etme ile ağrı artarken kusma ve uyku ile azalır.
 • Kusma ve uyku ile ağrının azalmasının nedeni bu iki olaydan sonra beyin kan akımı azalır. Beyindeki basınç azaldığı için ağrı da azalır. 
 • Bu evrede ışığa, sese ve kokuya karşı bir korku evresi vardır, Genellikle ağrıya neden olurlar.

İyileşme Dönemi

 • Bu evrede ağrı hafifler daha sonra kaybolur, Bulantı, kusma, uyukluluk hali, ışık ses ve kokuya karşı korku kaybolur. Hafif düzeyde yorgunluk olabilir. Bu evreden sonra normal dönem gelir. 

Atak Tedavisi

Migren ağrısı başladıktan sonraki tedaviye denir. Bu tedavide migrene özgü ve özgü olmayan ilaçlar kullanılır. Atak tedavisinde migrene özgü olmayan tedavide kullanılan ilaçlar analjezik etkili metamizol ve parasetamol'dür. Bunun yanında diğer nonsteroid antiinflamatuar ilaçlar da kullanılabilir. Hasta sessiz ortam ve dış uyaranın olmadığı bir yerde bulunmalıdır. Migrene özgü ilaçlar ise 5HT1 agonistleridir. Ergotamin 5 hidroksi triptofan1 agonistidir fakat bunun alt türlerine özgü değildir. 5HT1D/1B reseptörüne özgü ilaçlara sumatriptan ve rizatriptan örnek verilebilir.

Profilaktif Tedavi

Migren başlamadan önce yapılan tedaviye bu ad verilir. Profilaktif tedaviye başlamak için migren kesin tanısı gereklidir. Etkinliğe göre 1 ay kullanımdan sonra karar verilmeli, 6 ay sürdürülmeli ve yavaş yavaş kesilmelidir. Profilaktif olarak Beta blokerler, antiepileptik ilaçlar, antidepresanlar ve kalsiyum kanal blokerleri kullanılır. 
Dirençli vakalarda botulinum toksini kullanılır. 

Yorum Gönderme

6 Yorumlar

 1. Migren günümüzün belası olan bir illet... Bazı insanlar migreni baş ağrısı deyip geçebiliyor. Benim valide hanımın bazen migreni bir tutuyor 2 gün geçmiyor gerçekten dikkat edilmesi gereken bir şey. Ağrı döneminde ışık, ses değil tek bir tıka bile gıcık oluyordu.

  YanıtlayınSil
 2. Migren kadar kötü bir sancı çeşidi yok bana göre. Migren hakkında bilmediğim birkaç şey varmış sayenizde bunlarıda öğrendim.

  YanıtlayınSil
 3. Uzun yıllardır migren ağrısı çekiyorum ve buna birçok şeyin sebeb olduğunu biliyorum fakat bilmediğim şeyleri sizlerin yazısında öğrendim çok teşekkür ederim çok güzel bir yazı olmuş.

  YanıtlayınSil
 4. Zamanında migren ağrısına sahip iken migren deyip geçerdim. Halbuki basit gördüğüm bu rahatsızlığın bile birçok evresi varmış. Tedavi paylaşımları da güzel olmuş. Birde evde yapılabilecek tedavileri paylaşırsanız makbule geçer

  YanıtlayınSil
 5. Migren dışında beyinle ilgili hastalıklar çok acı verici olabiliyor. Verdiğiniz bilgiler sayesinde doktora gitmeden önce ön bilgilendirme almış oluyoruz. Teşekkürler...

  YanıtlayınSil
 6. Allah migren hastalığı kimseye yaşatmasın. Kafayı kırarcasına ve imdat diye bağırırcasına canı yanıyor insanın. Migrensiz ve sağlıklı bir hayat dilerim.

  YanıtlayınSil