Kalsitonin Parathormon Etkileri

Kalsitonin Parathormon Etkileri

KALSİTONİN VE PARATHORMON


Kalsitonin ve parathormon kandaki kalsiyum ve fosfat düzenlenmesinden sorumlu iki hormondur. Kalsitonin tiroid bezinde C hücreleri tarafından sentezlenirken parathormon ise paratiroid bezinden sentezlenir. 

Kalsitonin Hormonu

Kalsitonin hormonunu asıl uyaran şey kan kalsiyum düzeyinin yükselmesidir. 
Kan kalsiyum ve fosfat düzeyini düşürmek için gereken çoğu mekanizma ile kolayca aklınızda tutabilirsiniz. Yükselen kan kalsiyum ve fosfat düzeyini düşürmek için kandan kemiğe kalsiyum geçişini uyarır. Böbreklerden kalsiyum ve fosfat atılımını arttırır. Bağırsaklardan kalsiyum ve fosfat geri emilimini azaltır. Böylece kan kalsiyum ve fosfat düzeyinin düşmesine neden olur. 
Kemiklere kalsiyum girişi arttığı için kemikler sertleşir ve daha da güçlenir.

Parathormon

Parathormon, kalsitonin hormonuna zıt çalışır ancak küçük bir fark vardır. Bu farklılık parathormon'un kan fosfat düzeyini kalsitonin gibi azaltır. Kalsitonin ise fosfat düzeyini azaltıyordu. Parathormon kan kalsiyum seviyesini arttırır. Bunu kemiklerden hidroksiapatit şeklinde depolanmış kalsiyumu çözüp kana geçişini arttırarak yapar. 
Böbrek tübüllerinden kalsiyum geri emilimini arttırır. Böbrekten kalsiyum atılımı azaltılırken fosfat atılımı artar. Bu durum D vitaminin aktif formunun yapımını arttırır. 
PTH hormonun aşırı salgılanması kemik rezoprsiyonuna neden olur. Aralıklı olarak azar azar salınımı ise kemik mineralizasyonunu arttırır.
kalsitonin hormonu parathormon pth kan kalsiyum düzeyi
Kalsitonun ve Parathormon

Yorum Gönderme

0 Yorumlar