Hata Yapınca Beynimiz Duruyor mu?

Hata Yapınca Beynimiz Duruyor mu?

HATA HATAYA NEDEN OLUR MU

hata yapmayı beyin nasıl yönetiyor
Hata yapınca Beyin
Hataları, yaptığımız işi daha doğru yapmak için fırsatlar olarak değerlendirebiliriz. Ancak yapılan son çalışmalara göre hata yapmak işleri daha da kötü hale getirebildiğini gösteriyor.
Beynimizdeki bir bölüm bizi izler ve hata yaptığımızda işleri batırdın şeklinde bir uyarı verir. Bu sayede yaptığımız hatanın farkına varıyoruz ve doğru olanı yapana kadar bu böyle devam ediyor. Ancak bu izleme yöntemi bazen şaşırabiliyor ve dikkatinizi dağıtarak daha başka yanlışlar yapmamıza neden olabiliyor.

Bu Sonuca Nasıl Varıldı

Yapılan araştırmanın detayları ise şöyle
Maryland üniversitesinden George Buzzel önderliğinde yapılmıştır.
Çalışma kapsamında 23 katılımcıya bir görev verilmiş ve görevlerini tamamlarken beyin aktiviteleri izlenmiş. Katılımcılar ekrana yansıtılan eş merkezli dairelerin aynı renkte mi yoksa farklı tonlarda mı olduğu belirtmeleri istenmiş. Test sırasında hata yapan katılımcılara yeterli süre verilince doğru cevapladığı, ancak 0,2 saniye gibi küçük bir zaman dilimi verildiğinde doğru yanıt oranlarının %10 düştüğü gözlenmiş. Buna göre görsel kortekste(Broadman 17, 18, 19) kaydedilen elektriksel aktiviteye bakılarak katılımcıların hata yaptıktan sonraki soruya daha az dikkat verdikleri ortaya çıkmış.
Sonuç olarak zamanla yarıştığımızda yapılan hataları beynimiz hızlıca kaydedip değerlendirmeyi ağır bir iş olarak görüyor. Bu da dikkatimizi dağıtarak daha fazla yanlış yapmamıza neden oluyor. 

Yorum Gönderme

3 Yorumlar

  1. Güzel bir konuya değinmişsiniz. Sınavda verilen süreler hata yapmayı tetikliyor. Bu da çok zeki kişilerin zamanla yarışmasına ve beynin odaklanmasının buna takılmasına neden oluyor.

    YanıtlayınSil
  2. Hata insanı hataya sürükler diye bir söz vardır zaten... Hata yaparsan eğer yönetimini iyi yapamayıp soğuk kanlı olmadığın sürece tekrar hata yapmaktan kaçamazsın.

    YanıtlayınSil
  3. Hata yapınca beynin durması çok garip bir olay. İnsan şaşırdığında bir an duraksaya biliyor ama bunun beyin durması ile ilgili olduğunu düşünmüyorum. Kalp atışları ve kan akışının hızlanması ile beyne bir şeylerin olduğu ihtimali daha yüksek geliyor.

    YanıtlayınSil