Kan Pıhtılaşma Mekanizması Hemostaz

Kan Pıhtılaşma Mekanizması Hemostaz

 HEMOSTAZ

Damar içinde yol alan kanın, travma, faktör eksikliği, genetik bozukluk gibi nedenlerden dolayı pıhtılaşmaya uğrar, Pıhtılaşma olayına hemostaz denir.Tromboz ile karıştırılmamalıdır.

Tromboz : Endotelyum iç duvarı ile kaplı olan damarların zarar görmesi sonucu meydana gelir. Örnek olarak aterosklerotik plak yırtılması verilebilir.

Pıhtılaşma Faktörleri

 Kan pıhtılaşma yolları ekstrensek ve intrensek diye ikiye ayrılır. Bu iki yol faktör Xa nın oluştuğu basamak ile birleşir. Faktör XII, HMWK(yüksek molekül ağırlıklı kininojen) ile aktifleşir faktör XIIa ya dönüşür. Faktör XIIa, faktör XI aktifleştirir. Faktör XIa, faktör IX aktifleştirir, aynı zamanda faktör VIIa da yardım eder. Faktör XII kalsiyum etkisiyle aktif formuna dönüşür. En son faktör IX oluşturduk. Bu da kalsiyum ile beraber faktör X aktifler, faktör XII aynı görevi yapar. Faktör X, faktör II aktifler böylece protrombin trombine dönüşmüş olur. Trombin faktör I yani fibrinojeni fibrin'e dönüştürür. Pıhtılaşma volüm kaybını engellemek adına hayat kurtarıcı olsa da kontrol altında tutulmalıdır. Heparin, plazminojen fizyolojik dengeleyicidir. Plazminojen plazmada plazmin aktivatörleri ile aktifleşerek plazmin'e dönüşür ve plazmin fibrin pıhtılarını çözer. Heparin ise antitrombin molekülünü aktifler ve antitrombin faktör XIIa IXa Xa XIa inhibe eder. Kumarin türevleri K vitaminin gama karboksilasyonunu engeller böylece antikoagülan etki gösterir.

kan pıhtılaşma basamakları, Kan nasıl pıhtılaşır hemostaz olayı ve pıhtılaşma faktörleri
Kan Pıhtılaşma Mekanizması
Rekombinant dna teknolojisi ile üretilen alteplaz, streptokinaz gibi fibronilitik ilaçlar bulunmaktadır. Oluşmuş fibrin molekülünü yıkıma uğratırlar.

Beyaz Trombüs

Trombositlerden ve fibrinden meydana gelir. Eritrosit içeriği çok azdır. Hasarlanan damarda oluşur. Kanın vucüt dışına akmasını önler

Kırmızı Trombüs

Eritrosit ve fibrin temel elemanıdır. Kan akımının yavaş olduğu bölgelerde meydana gelir. Yeni oluşmuş trombosit tıkacı da olabilir. Genelde iskemiye neden olur.

Ayrıca kapillerlerde fibrin çökeltileri oluşabilir. Bunlar plazmin tarafından çözünerek dolaşımın devamını sağlar.

Asıl sorun oluşturan kırmızı trombüs.

Yorum Gönderme

2 Yorumlar

  1. Kan başlı başına insana hayat veren maddedir. Nasıl ki elektronik aletler elektriğe ihtiyaç duyar insanoğluda kan sayesinde bu işlemi görür. Güzel bilgilendirme için teşekkürler.

    YanıtlayınSil
  2. Bazı kişiler de bu bahsettiğiniz kan pıhtılaşması çok geç oluyor. Bundan dolayı da en ufak bir kanama olduğu zaman asla kan durmuyor ve kan kaybından öle biliyorlar. kanın pıhtılaşması için ayda bir çok pahalı iğne yapılması gerekiyor.

    YanıtlayınSil