Gebelik Testi Ne Zaman Yapılır

Gebelik Testi Ne Zaman Yapılır

 GEBELİK TESTİ NE ZAMAN YAPILIR


Gebelik, sperm ve yumurtanın fallop tüpünde birleşip endometrium'a(rahim) yerleşmesidir. Bu yapışma sağlandıktan sonra beta HCG hormonu üretilir. Bu hormonun anında kana salınır. Böbreklerden geçerken süzülüp idrarla atılır. Gebelik testleri idrarda bulunan HCG varlığına göre yanıt verir. Doğru sonuç elde etmek için doğru zamanda, HCG hormonunun en yüksek düzeyde olduğu zaman test yapılmalıdır. En uygun zaman sabah ilk idrardır.
hamileliği test etmek için gebelik testi doğru zamanda yapılmalıdır
Gebelik Testi Ne zaman Yapılır

Vajen içine ejakülasyon olduktan sonra sperm hücreleri yumurta hücresine doğru yol almaya başlar. Bu ortalama 15 ve 45 dakika sürmektedir. Bu yolculuk esnasında spermde bir takım değişiklikler olur. Yumurtaya ulaşan sperm yumurtayı döllemesi için 7 saat daha değişikliğe uğramaya devam etmelidir. Bu değişikliklere spermin kapasitasyonu yani yumurta hücresinin içine girebilmek için güç kazanması denir.

Bu süreç tamamlandıktan sonra döllenme olur ve yumurta hücresi rahim boşluğuna doğru yol almaya başlar. Rahim boşluğuna ulaşabilmesi 3-4 gün sürer. Bunun nedeni hareketini sağlayan herhangi bir yapısının olmayışıdır. Tamamen fallop tüpündeki düz kasların kasılması ile taşınır ve bu uzun sürer. 4. günde Rahim boşluğuna ulaşıp rahim duvarına implante olur. Bu implante sürecinde beta HCG hormonu üretilmeye başlar. Üretilip kan dolaşımına geçen bu hormonun idrara geçip gebelik testinde doğru sonucu verebilmesi için 7 gün daha üretilmelidir.

Gebelik Testini Ne Zaman Yapmalıyız

Yukarıda anlatılan süreçler göz önüne alındığında gebelik testi cinsel birleşmeden 11 gün sonra yapılmalıdır. Testi yaparken beta HCG hormonunun en yoğun olduğu sabah idrarında yapmanız sonucu daha doğru ve oldukça erken bir şekilde görmenize olanak sağlayacaktır.

Daha iyi anlaşılması için genellikle Geciken ilk adet gününde yapılması tavsiye edilir. Bu zamanda yapılan test sonucu negatif çıkması halinde gebelik oluşmamış demektir.

Bu konunun bir çok ayrıntısı mevcuttur. Genel bilgilendirme amaçlı bir yazı olduğu için çok az ayrıntıya girdim. Tüm sorularınızı yorum yazarak sorabilirsiniz.

Gebelik düşünen tüm bireylere sağlıklı günler dilerim.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar