Erken Gebelik Belirtileri

Erken Gebelik Belirtileri

 ERKEN GEBELİK BELİRTİLERİ

hamileliğin ilk belirtileri hamile olunca ne olur gebelik semptomları
Erken gebelik belirtileri
Erken hamilelik belirtileri nedir? Hamile olduğunuzu nasıl anlarsınız. Şüphesiz anne adayı hamilelikte belirgin bazı belirtileri gösterir. Bu belirtiler açıkça fark edilir. Biz bundan önceki erken hamilelik belirtilerini ele alacağız.

Gebeliğin Erken Fark Edilmesi Neden Önemli

Anne adayı hamile olduğunu öğrendikten sonra gelecek ile ilgili planlamalarını buna göre yapar. Ayrıca oluşma ihtimali olan dış gebeliklerin erken tespitinde anne adayı hayati önem taşımaktadır. Yeri gelmişken söyleyelim dış gebeliğin ilk belirtisi adet kanamasının olmaması veya cinsel birliktelikten 2-6 hafta sonra fazla miktarda kanama olmasıdır. Bu adet kanamasından farklıdır. Bunu fark eden birey kliniğe başvurmalıdır.
Erken fark edilen gebelikler için anne adayları bebeği için alışveriş yapmaya başlayabilir. 😊

Erken Hamilelik Belirtileri

En kesin test adet kanamasının olmadığı gün test yapılmasıdır. Ancak bundan önce şunlar gerçekleşebilir.

  • İlk en erken belirti döllenme gerçekleştikten sonra 5. veya 6. gün oluşur. Bu belirti lekelenme tarzında kanamadır. Bir lekelenme olur. Çok az kanama olabilir, Buradaki kanama miktarı oldukça azdır. Bu lekelenmenin nedeni rahim duvarına yapışırken az miktarda kanamaya neden olmasıdır.
  • Göğüs uçlarında sertleşme
  • Karın kasık ağrısı olduğu halde adet olmama
  • Hafif lekelenme şeklinde kanama, Normalde bunu kanama takip eder ancak hamile iseniz sadece leke şeklinde kalır.
  • Bulantı, halsizlik, şişkinlik hissi
  • Östrojen hormonu artışına bağlı yoğun akışkan vajinal akıntı
  • Çok sık idrara çıkma(özellikle gebeliğin 2. haftasında olur.)


Bunların ötesinde cinsel birliktelikten yalnızca 10 saat sonra hamile olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz fakat pratik kullanımda henüz mümkün değildir. Oldukça pahalı bir yöntemdir. Temeli döllenme ile beraber kana salınan bir faktörü saptamaktan gelir.

Gebelik Testi

Bu belirtileri göstermeniz kullandığınız ilaçlara bağlı da olabilir. Özellikle doğum kontrol hapları bu etkilere sık neden olur.
Herhangi bir ilaç kullanmıyorsanız sevinmeye başlayabilirsiniz. Yine de kesin emin olmak için gebelik testinizi yapın. Bu testi yaparken çok sık yanlış yapılmaktadır. Gebelik testini yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli şey sabah idrarıdır.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar