Aşı Nedir Yaptırmalımıyım Faydaları Zararları

Aşı Nedir Yaptırmalımıyım Faydaları Zararları

 AŞI

aşı yaptırmak doğrumudur aşı içeriği aşı nedir
Aşı Yaptırmalı mıyım

Aşı Nedir ?

İnsan ve hayvanlarda hastalık yapma yeteneğinde olan virüs, bakteri vs. mikropların hastalık yapma karakterlerinden arındırılarak ya da bazı mikropların salgıladığı zehirlerin (toksinler) etkilerinin ortadan kaldırılarak, geliştirilen biyolojik maddelere aşı denir.

Aşı Nasıl etki eder ?

Aşılar, sağlıklı kişilerin bağışık kazanmalarını sağlamak amacıyla verilir. Vücutta savunma mekanizmasını uyararak, hastalık etkenini tanıyan ve bu etkenle karşılaşıldığında antikorlar oluşmasını sağlarlar. Bu şekilde aşılanan kişi aşılandığı hastalıklara karşı bağışık yani dirençli olur. Oluşan direnç genellikle ömür boyu vücutta kalır ve hastalık etkeni ile karşılaşınca onu etkisiz kılmak için savaşır.

Aşı Yaptırmalıyım 

 Aşılar riskli grupta olan kişilere yapılır. Bunun yanında yeni doğan bir bebeğin bağışıklık sistemi çevresindeki zararlı maddelere karşı bilinçsizdir. Karşılaştığı kendisine zarar veren tüm mikroorganizmalara sabit bir cevap verir. Mikroorganizma gücünü kaybedince bu yaptığı savaşı hafızasına atar. Eğer tekrar aynı bakteri ile karşılaşırsa sadece ona etki eden antikor üretip mükemmel bir cevap verir. Aşılar tam olarak bunu yapar. Tek farkları içerisindeki bakterilerin zayıflatılmasıdır.

Evet savunma hattımız mükemmel çalışır, fakat ne yazık ki bazı bakteri veya virüsler vücudun daha onu tanımasına izin vermeden ciddi zararlar verir. Hepatit virüsleri aşı yapılmazsa karaciğere ciddi zararlar verir. Difteri boğmaca etkeni aynı şekilde. Aşıları tasarlarken içindeki maddeler anne adaylarının kafasında soru işareti oluşturabilir. Hatırlanmalıdır ki bu aşılar test edilir. Daha sonra insanlar üzerinde denenir. Eğer yan etkisi olmaz ve amaçlanan hedefe ulaşılırsa onay alır. Aşı oluşturmak çok zorlu bir süreçtir. Bilim insanlarının yıllarını alır. Bu insanlar öneriyorsa eğer onlara güvenin. Kulaktan dolma laflara itimat edip bebeğinize zarar vermeyin.


Yorum Gönderme

2 Yorumlar

  1. İnsanları anlamak mümkün değil. O kadar emek verilmiş, araştırmalar yapılmış, tedavi amaçlı yada antikor üretilsin diye aşı bulunmuş lakin bizim insanımız yeni doğan bebeklerinin aşılarını yaptırmamak için direniyorlar

    YanıtlayınSil
  2. Doktorların uygun gördüğü aşılar tabi ki de kullanılmalı. Mesela tetenoz aşısı geliştirilmeseydi. Aşı olmadığı için kim bilir kaç kişi ölecek idi. Kendimizi hekimlere emanet etmeliyiz bu konuda.

    YanıtlayınSil