Addison Hastalığı Nedir

Addison Hastalığı Nedir

 ADDİSON HASTALIĞI

Addison hastalığı adrenal bezlerin işlevini yapamamasına denir. Adrenal bezler tümörlerin yaptığı metastaz, enfeksiyonların tetiklediği otoimmun mekanizma veya adrenal bezlerinin kanlanamamasına bağlı gelişir. Adrenal bezlerinin yetersizliği ayrıca hipofiz bezinden salgılanan ACTH hormonu yetersizliği sonucu da gelişir. ACTH yetersizliği temel olarak kortizol sentezini arttırır, ACTH hormon yetersizliği sonucu oluşan cushing sendromu ve cushing hastalığı arasındaki temel farklılık anlatılacaklar arasındadır.
addison hastalığı ile ilgili pdf ve addison patogenezi nedir
Addison Hastalığı

Addison 

En sık nedeni otoimmun mekanizmanın aktifleşip adrenal bezi tahrip etmesidir. Bunun sonucunda kortizol ve aldosteron sentezlenemez. Kortizol hormonu yaşam için mutlak gereklidir. Aldosteron sodyum dengesinde büyük rol alır.

Addison Belirtiler


 • Aşırı yorgunluk, Halsizlik
 • Kilo kaybı. Ciddi anlamda iştah azalması
 • Hipotansiyon ve bundan kaynaklanan senkop(bayılma)
 • Özellikle kadınlarda genital bölgede kıllanma azlığı
 • Yetersiz kortizol hormonundan kaynaklanan ACTH hormon fazlalığının MSH hormonu gibi      davranarak hiperpigmentasyon yapması, 

Addison Tanı Tedavi


Addison hastalığında hasta hikayesi alınır. Hastanın hikayesinden ayırıcı tanıya gidilir.
Hiperkalemi ve hiponatremi vardır.
Kortizol hormonunun yükselttiği kan şekeri değeri ölçülebilir, Ardından ACTH stimülasyon testi yapılır. Plazma ACTH Renin ve anjiotensin bakılır. Serum kortizol seviyesine bakılır. Abdomen BT, hipofiz BT veya MR çekilir.
Tedavisinde ilk olarak sıvı replasmanı yapılır. Hipotansiyon ve hipoglisemi kontrol altına alınır. Kortizol verilir.(hidroksikortizon) Akut dönemde aldosteron verilmez.

Cushing Sendromu daha detaylı anlaşılmıştır. Şu unutulmamalıdır ki cushing hastalığı ve cushing sendromu farklı şeylerdir.
Cushing sendromunda kortizol yüksek seviyededir, ACTH baskılanmıştır. Cushing hastalığında ise ACTH yükselmiştir, kortizol normal veya düşüktür. 

Yorum Gönderme

2 Yorumlar

 1. addison hastalığını ilk defa duydum ve belirtilerindeki bayılma ciddiye alınması gereken bir durum olarak gözüküyor. Beslenme eksikliği nedeniyle bu hastalık ortaya çıkabilir mi?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Beslenme ile bu rahatsızlığın doğrudan bir ilişisi yoktur.

   Sil